Uspešni predhodni razgovori, nato soglasna odločitev na Občnem Zboru društva ter nazadnje še uradno izdana odločba UE Ljubljana, so bile v zadnjem mesecu aktualne aktivnosti našega društva. Razgovor z g. Alešem Remihom, ki je skupaj s Primožem Gliho, najzaslužnejši, da je še danes na nogometni sceni ohranjeno ime Olimpija – nogometni klub Olimpija, je bil odločilen. Po vrsti. Že kar nekaj časa je bila nuja, da spremenimo sedež, naslov našega društva. Na Funtkovi ulici 19 (v lasti Miloša Kadivnika, našega člana), se praktično nismo mogli več sestajati. Potrebno je bilo nekaj storiti. Zagotovo smo prišli do najboljše rešitve. Naš sedež bo sedaj na Vodovodni ulici 25, v ŠC Triglav, na lokaciji kjer sta bila nekdaj dva pomožna igrišča. Torej povsem v neposredni bližini zares legendarnega Bežigrajskega stadiona. Veliko klubskih uspehov NK Olimpija in kasneje slovenske nogometne reprezentance je bilo doseženo na tem objektu, ki se žal trenutno nahaja v zelo razpadajočem stanju, čeprav gre za bogato kulturni-Plečnikovo dediščino.

Soglasno je bil sprejet sklep o spremembi sedeža društva. Še enkrat zahvala Milošu Kadivniku, ki je takoj po ustanovitvi društva (v letu 2012) ponudil osnovne pogoje za delovanje društva.

Takoj smo oddali tudi vlogo na UE Ljubljana, kjer so nam po predložitvi potrebne dokumentacije, hitro izdali uradno odločbo. Torej vračamo se za Bežigrad, ki je mnogim nam veliko pomenil na naši nogometni poti v nekdanji skupni državi Jugoslaviji. Pa ne samo to. Tudi nekaj zelo uglednih imen in vrhunskih nogometašev-reprezentantov Jugoslavije in kasneje Slovenije, je imelo tu svoje drugo domovanje.

Veliko pomeni ta sprememba. Večkrat se bomo lahko sestali člani društva. V zgradbi se nahaja dvorana za mali nogomet in tudi gostinski prostori, ki nudijo prostor za dodatno druženje članstva. Duh bežigrajskega stadiona bo stalno prisoten in tega se večina zagotovo veseli.

Vse bomo tudi storili za začetek obnove Bežigrada. Stanje, kakršno je trenutno ne more biti v ponos tistim, ki dopustijo, da ta objekt zgodovinske vrednosti tako klavrno propada. Naša preselitev za Bežigrad naj bo zato tudi začetek široke-javne pobude za njegovo obnovo. Športni namen objektov omogoča ureditev nogometnega centra npr. za mlajše selekcije NK Olimpije. Osrednji objekt bi bilo ponovno kvalitetno travnato igrišče, z naravno atletsko stezo ob igrišču (kot nekdaj), lahko pa tudi tartan, pomožna igrišča v Jami, pa vadbeni prostori. Obnova zgradbe bi bila lahko namenjena dvema slačilnicama za igralce ter slačilnici za sodnike, en večji prostor bi bil namenjen muzeju Olimpije, ostali del pa še kakšnemu pisarniškemu prostoru.

Namesto nepotrebnega trošenja davkoplačevalskih sredstev za nesmiselne referendume, o zadevah, ki so temeljna naloga poslancev, bi obnova lahko hitro stekla. To od odgovornih tudi pričakujemo. Gre za dolgoročno naložbo v mlade športnike.

Prisotni trenutni problemi (lastništvo) ne smejo predstavljati ovire. Nasprotno še večji motiv, da se z objektom začne dogajati nekaj koristnega. Lastništvo je namreč povezano z ljudmi, ki jim je nogomet zelo blizu. Skoraj prepričan sem, da bodo ne glede na dosedanje vložke znali presoditi o tem posegu.

Zadovoljni pa bodo tudi drugi, saj bo (bi) ta poseg postavil na stran probleme, ki so bili povezani s prvotno načrtovanim velikim kompleksom.

Verjamem, da je lahko prisotno toliko volje in želje, da se bo projekt lahko začel uresničevati. Predvsem zaradi tega ker ne gre samo za ozko športno investicijo, ampak za obnovo kompleksa, ki šteje med bogato kulturno dediščino. Letos bo v kratkem minilo 60 let od največjega uspeha NK Olimpije. V izredni predstavi v tekmi z Borcem iz Banja Luke je bila dosežena visoka zmaga (5:1) in napredovanje v 1. YU ligo.

Janez Zupančič

Predsednik ŠD Veterani NK Olimpija Ljubljana